Czy ogar to pies dla każdego? Czy to dobry pies rodzinny? Czy może mieszkać w bloku?

To chyba najczęściej powtarzające się pytania jakie słyszałam od osób zainteresowanych rasą.

W sumie mogłabym odpowiedzieć na nie wszystkie „Tak, ale….”. Przy czym to „ale” jest kluczowe.

 

Nie kupuj ogara jeśli:
– chcesz mieć psa bezgranicznie posłusznego. Długie czekanie na „uciekiniera” na spacerze bywa frustrujące, do tego w ogarze wyraźnie widać koci pierwiastek niezależności i uporu.

– nie jesteś w stanie zapewnić mu długich spacerów przynajmniej dwa razy w tygodniu. Im częściej tym lepiej – dla zdrowia i samopoczucia psa…i Twojego. Po jakimś czasie okazuje się nawet, że pogoda na spacery może być tylko dobra lub bardzo dobra.

– szukasz bezwzględnego obrońcy i stróża. Doświadczenie wskazuje, że najwięcej osób boi się ogara, gdy wiszą mu gluty do ziemi. Nikt nie podejdzie!

– zamierzasz trzymać psa tylko na podwórku lub w kojcu. Wtedy to najlepiej nie kupuj sobie żadnego psa – dla  zdrowia fizycznego i psychicznego psy potrzebują regularnych spacerów, kontaktów z otoczeniem i innymi psami.  Podpowiem – z pluszakami nie trzeba spacerować, nie niszczą ogródka i nie trzeba po nich sprzątać.

– nie lubisz psów śliniących się. A ogarzy glut nie należy do łatwych do sprania…z ubrań,  tapicerki, a niekiedy nawet ze ścian. Za to z szyb i luster schodzi ładnie.

– jesteś pedantem. Patrz wyżej. A do tego umęczysz się wszechobecną sierścią. I nie łudź się – krótka sierść wcale nie jest dużo łatwiejsza do okiełznania w okresie lnienia. Jest po prostu wszędzie. Rude kłaki widać na ciemnym, czarne na jasnym. Po wyczesywaniu podszerstka człowiek ma wrażenie, że mógłby nawiązać bliższą współpracę z jakaś przędzalnią i nawet na tym nieźle zarobić.

 

Możesz pomyśleć o ogarze jeżeli:
– lubisz długie spacery i chciałbyś mieć wiernego towarzysza w trakcie swoich wypraw. Oczywiście jeżeli zrozumiesz, że wierność przejawiać się będzie w powrotach do Ciebie, a nie w ciągłym podążaniu u Twojego boku.

– jednocześnie szukasz psa spokojnego w domu, nie zmuszającego do ciągłej aktywności, takiego który w zimowe wieczory chętnie zalegnie koło Ciebie…oczywiście najchętniej na kanapie ?

– chcesz mieć pasję na całe życie – zloty miłośników rasy, spotkania i wspólne spacery, a także wystawy (ogary są wystawiane za niewielką odpłatnością) oraz udział w konkursach użytkowych …to tylko niektóre możliwości na zawarcie nowych znajomości jakie daje ta rasa.

– chcesz mieć psa odpornego na różne warunki atmosferyczne, niewybrednego i rzadko chorującego oraz niewymagającego szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Pewnych zabiegów będzie może jedynie wymagało Twoje mieszkanie (czyt. częstsze odkurzanie).